Salon Bitkileri Nelerdir? Nasıl Yetiştirilir? İşte 5 Salon Bitkisi!

Salon Bitkileri Nelerdir? 5 Salon Bitkisi Bakımı

Kadınların vazgeçilmezi olan salon bitkileri, evleri güzelleştirmek için en çok tercih edilen öğelerin arasında yer almaktadır. Özellikle güneşin yüzünü çok fazla görülmediği kış aylarında evlerde en çok salon bitkilerinin kullanımı yaygındır. Mekânda yenilik yapmak istiyorsanız eğer salon çiçeklerinden faydalanıp evinizin havasını değiştirmeniz mümkündür.

YouTube video

Salon bitkileri yapay ve canlı olarak bulunmaktadır. Kişinin tercihi doğrultusunda çeşitleri oldukça fazla bulunmaktadır. Salonun havasını tümüyle değiştireceğinden uyum sağlaması da kolay gerçekleşir. Bakımı ya da görüntüsü doğrultusunda seçim yapmak mümkündür. Peki salon bitkileri nelerdir? Bakımları nasıl yapılır? Yazının devamında tüm bu soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Büyük Salon Bitkileri Nelerdir? İşte 5 Salon Bitkileri İsimleri!

1. Paşa Kılıç Çiçeği Özellikleri

Kılıç çiçeği adıyla da anılan bu Paşa kılıcı, Asparagaceae ailesinden bir salon bitkileri türüdür. Halk arasında ‘Peygamber Kılıcı’ adıyla da anılmaktadır. Ayrıca ‘Sansevieria Trif’ ismiyle literatürde yer alır. Paşa kılıcının yapraklarının uzunluğu eğer 1 metreyi geçerse daha sonra da çiçeğini açarsa ev alınacağına dair birtakım inançlar toplumumuzda yer almaktadır.

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

Salon bitkileri nelerdir sorusuna verilebilecek ilk cevap olan bitkinin birtakım özellikleri:

  • Zengin karışımı bol olan toprakları severler.
  • Yarı gölge ya da gölge mekânlardan hoşlanır.
  • Ilık ortamlarda yaşamaya uygundur. En düşük 10 dereceye kadar dayanabilmektedir.
  • Yazın toprağı kurudukça sulamak en doğru sulama tekniği olacaktır. Hatta yapraklarına sprey yardımıyla da su püskürtmek çok faydalı olacaktır.

Paşa Kılıcı Çiçek Açar mı?

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

Salon bitkileri arasındaki Kılıç çiçeği olarak da adlandırılan paşa kılıcı veya peygamber kılıcı çiçeği her yıl olmak üzere küçük, beyaz ve hoş kokulu çiçekler açmaktadır. Çiçeklenme dönemi geldiğinde bakımı konusunda daha dikkatli olmak gerekir. Vereceği çiçeklerin ortama katacağı hava daha güzel olmaktadır. Bu anlamda görüntüsü kişileri oldukça etkiler.

Kılıç Çiçeği Çoğaltma Nasıl Yapılır?

Paşa kılıcının çoğaltılabilmesinin en güzel yolu yapraklarını suda veya toprakta köklendirme yöntemi olmaktadır. Yapraklarını birkaç eşit parçaya ayırdıktan sonra kesilen uçları köklenmesi için direkt olarak toprağa saplayabileceğiniz gibi suda köklenmesi için bırakabilirsiniz. Salon bitkileri fiyatları arasında uygun bulunan bu çiçeğin köklenmesi uzun sürmektedir.

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

Tüm bitkilerde olduğu gibi salon bitkileri konusunda da belirli bir özen gerekir. Kesinlikle sabırla beklemeniz iyi olacaktır. Genel bakımı sırasında oluşturulacak sabır ve özveri ile Kılıç çiçeği istenen sağlıklı görümü elde edecektir. Köklenen bu paşa kılıçlarını ideal büyüklükte ve çok derin olmayan, hava deliği bulunan saksılara aktarabilirsiniz.

2. Aglaonema Çiçeği

Her mevsim yeşilliğini koruyan bu bitki çok fazla zahmet etmeyi gerektirmeyen bir bitkidir. Çiçek yetiştirmeye yeni başladıysanız eğer asla sizi zorlayacak yoracak bir çiçek türü değildir. Yaprakları oldukça kaygan ve göz alıcı derecede parlaktır. Kullanımı ise çok yaygın olmadığından salon çiçekleri fiyatları konusunda sıklıkla değişim gösterdiği bilinir.

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

Salon bitkileri arasında güzelliği ile bilinmektedir. Parlak yeşil bu hoş yaprakların güzelliği yetmiyormuş gibi kış aylarının sonlarına doğru beyaz ve krem renkli küçük küçük çiçekler açmaya başlarlar. Ticareti çok fazla yapılan çiçek türü olmadığı için her mağazada bulmak mümkün olmayabilir. Almaya niyetli kişilerin iç mekan bitkileri konusunda denk geldiğinde hemen sepete ekle seçeneğiyle sahip olması önerilir.

Salon Bitkileri Arasındaki Aglaonema Çiçeğinin Genel Özellikleri

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

Genel olarak yapraklarının güzel görünümü için yetiştirilmekte olan bu çiçek ofislerde, iş yerlerinde ve evlerde rahatlıkla büyüyebilir. Bu yüzden daha çok iç mekân çiçeği olarak kullanılmaktadır. Uzun yıllar dayanıklılığı ile ünlüdür. Bakımının kolay olması kişilerin tercih noktasında etkili olur. Aglaonema bitkisinin açma dönemi ise yaz aylarının sonudur.

3. Areka Palmiyesi

Salon bitkileri konusunda farklı tercih yapmak isteyenlerin yöneldiği bitkilerden birisi Areka palmiyesidir. Mekan bitkileri arasında bulunması ve ortam içerisinde havanın değişmesini sağlayan bireyler sıklıkla tercih eder. Palmiye isminden de geldiği gibi palmiye ağaçlarına benzemektedir. Ancak iç mekan içerisine uyum sağlayabilecek küçüklüktedir.

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

Salon bitkileri nelerdir sorusuna verilecek bir diğer cevap olan Areka palmiyesinin sahip olduğu kimi özellikler bulunur. Öncelikle bitki aleminde Dypsis Lutescens olarak adlandırılır. Genel olarak literatürde bilinen ismi bu şekildedir. Salon bitkileri fiyatları arasında diğerlerine nazaran daha yüksek olmaktadır. Madagaskar’a özgü bir bitkidir.

4. Salon Bitkileri Arasında Mini Bir Ağaç: Benjamin

Salon bitkileri arasında bilinen geniş alana sahip ortamlarda rahatlıkla kullanılabilecek bir bitki: Benjamin! Benjamin çiçeği özellikle iş ortamlarında en çok tercih edilen salon çiçekleri arasında bulunur. Dutgiller ailesi arasında yer alır. Bakımı diğer çiçeklere nazaran biraz zor olabilir. Canlı ev çiçekleri arasında yer alması tercih edilmesini olumlu etkiler.

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

 

İç mekan bitkisi olarak kullanılır. İyi bir bakım yapılması ile boyutu 3 metreyi bulabilmektedir. Boyutunun yanı sıra sahip olduğu yeşil yapraklar tüm sene boyunca yeşil kalır. Bu sayede herhangi bir solma ya da kötü görüntü oluşmaz. Yıl boyunca canlı bir görünüm sağlanabilir. Çiçeğin isminin anlamı incir çiçeği olarak çevrilir. Ağlayan incir çiçeği de denir.

5. Dragon Ağacı

Salon bitkileri nelerdir sorusuna isim olarak belirtilebilecek salon bitkileri arasında Dragon Ağacı bulunur. Palmiye bitkileri gibi ağaç yapısında bulunur. Literatür içerisinde Dracena Marginata olarak da bilinir. Bakımı diğer çiçeklere nazaran oldukça kolaydır. Kişilerin sürekli bakım göstermemesine dayanıklılık gösterir. Fazla gün ışığı bile istemez. Bundan dolayı rahatlıkla seçilebilir.

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

Hızlı büyüyen ev bitkileri arayışında olan kişiler rahatlıkla tercih edebilir. Bundan dolayı Koçtaş iç mekan bitkileri arasında da bulunur. Bireylerin talepleri doğrultusunda satış noktaları oldukça geniştir. Anavatanı Madagaskar olarak bilinir. Renkleri arasında yeşil, dış kısmı bordo bulunur. Kılıcı anımsatan bir yapısı bulunur.

Uzun Ömürlü Salon Bitkileri için Salon Bitkileri Bakımı Nasıl Yapılır?

Salon bitkileri tercih eden kişilerin tek isteği bitkilerinin oldukça uzun ömürlü olmasıdır. Ancak her bitkide bu doğrultuda ilerleme yakalamak mümkün olmayabilir. Kişilerin bitki ve çiçeklerde uzun ömürlü olması amacıyla bakımı hakkında bilgi edinmesi gerekir. Her bitkinin bakımı farklılaşmaktadır. Hatta bitkilerin yazlık ve kışlık bakımları bile değişir.

Paşa Kılıcı Bakımı

Latince de adı “Sanseveria trifasciata” olarak geçen Paşa Kılıcı, aynı zamanda Agavaceae Agavagiller ailesine mensuptur. Sanseveria çeşitleri sayıca 60’ı geçmektedir. Melezleriyle beraber bu sayı her geçen gün daha da artmaktadır. Köksaplı yani rizomlu bir bitki olan Paşa Kılıcının Anavatanı ise, Afrika’nın tropik ortamların yanı sıra en kayalık bölgeleri ve Madagaskar’dır.

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

Adeta görünümüyle üzüm salkımını andıran salon bitkileri arasındaki bu bitkinin çiçekleri kokulu özsuyu içerir. İnce ve uzun boyuyla, grafiksel olarak tam anlamıyla vurgu bitkisidir. Bulundukları mekânda havayı temizleyen bitkiler arasında yer almaktadır. Ortamda rahat bir soluk almak ve aynı zamanda güzel görüntü elde etmek için tercih edilebilir.

Aglaonema Çiçeğinin Bakımı

Genellikle saksı çiçekleri çok fazla cam kenarlarında, güneş ışığını direkt olarak alacakları ortamlarda yetiştirilmezler. Aglaonema çiçeği ise tam aksine güneşi çok fazla severler. Kesinlikle dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Yaz aylarında güneşin dik olarak camlardan yansıdığı zamanlar, güneşi mutlaka bir ince perdenin arkasından almalıdır.

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

Evlere en çok uyum sağlayabilen, sayısı oldukça az salon bitkileri türlerindendir. Havasız loş ortamlarda aynı zamanda en kuytu dip köşelerde dahi yaşamaya devam edebilen güçlü bir çiçek türüdür. Yanı sıra bağışıklığı güçlü olan, sık hastalanmayan, çürümeyen böceklere, haşerelere ve bitki bitlerine bile oldukça dayanıklıdır.

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

Kökten gelen dalları daha da uzamaya devam ettikçe dikine değil de aksine yana doğru eğilir. Böylece çiçeğimizi daha dekoratif ve güzel hale getirmektedir. Çiçeğimizin kendini gösterebilmeleri adına yapraklarının rahat büyüyebilmesi için saksı olarak biraz daha büyük saksı içine alınması gerekir. Böylelikle Aglaonema çiçeğinin dalları her yana dağılır ve çiçek daha güzel görünür.

Areka Palmiyesi Bakımı

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

Mekân içerisinde kullanılması hedeflenen salon bitkileri arasında gösterişi ile bilinen Areka Palmiyesi bakımı oldukça zordur. Kişilerin öncelikle özen göstermenin zorunlu olduğu bu bitkileri oldukça iyi araştırıp seçmesi gerekir. Kuruyan yaprakları mutlaka budanmalı bu konu aksatılmamalıdır. Toprağının değişmesi yılda bir kere sağlanmalıdır. Cisimlerle temasları olmamalıdır.

Benjamin Bakımı

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

Benjaminler direkt güneş alan yerleri sevmezler. Güneş ışığını dolaylı yerden almalıdır ancak çok uzak da tutulmamalıdır. Yer konusunda adaptasyonu zor sağlar. Bundan dolayı yerini beğenmediği alanlarda birkaç gün içerisinde tüm çiçeklerini dökebilir. Seçimi en doğru alandan yana yapmak gerekir. Sulamasını belirli aralıklarda oda sıcaklığındaki su ile sağlamak gerekir.

Dragon Ağacı Bakımı

salon-bitkileri-nelerdir-nasil-yetistirilir

Salon bitkileri arasında bulunan Dragon Ağacı bakımı en kolay bitkilerden birisidir. Bitkinin iyi ve sağlıklı bir görüntü elde edebilmesi için en kritik nokta fazlasıyla havadar olmasıdır. Sıklıkla havalandırılan noktalarda yetiştirilmelidir. Kökleri çok gelişmiş olduğundan büyük saksı seçmek yanlış olacaktır. Çünkü bu durumda köklerini kontrol altına alınması zor olur. Zor sığacağı bir saksı tercih edilmelidir.

Salon çiçekleri hakkında yazımızda birbirinden güzel 5 bitkiden bahsettik. Çiçeklerle ilgiliyseniz ve evlerinizi onlarla süslemek isterseniz daha fazla çeşit hakkında bilgi edinmek iyi olacaktır. Cam Balkon Çiçekleri Nelerdir yazımıza göz atabilirsiniz.

 

 

Yoruma kapalı.