Yağ Yakıcı Diyet Listesi – 1 Haftada 3 Kilo

1 Haftada 3 Kilo

Yağ yakıcı diyet listesi diyetteki kişilerin sıklıkla arattığı konulardandır. Fazla kilo ve yağlarından muzdarip kişiler yağ yakıcı diyet listesi araştırmalarını diğer kişilere nazaran daha sık yapmaktadır. Sağlıklı yaşamak için de gereken diyetler kişilere uygun yapılmalıdır. Kişilere uygun olması açısından birçok farklı diyet türü bulunmaktadır.

Etkili Yağ Yakıcı Diyet Nasıl Olmalıdır?

Kilo kaybı, genellikle konuşulan kaloriler, kaloriler dışında, düşünce biçiminden çok daha karmaşık olsa da, vücut yağını kaybetmek için bir kalori açığının yaratılması gerekir. Tipik olarak, günde 1 kilo (450 gram) kaybetmesi için günde 500 kalorinin azaltılması önerilmektedir.

Bu, bir yılda 52 kiloluk (23,5 kg) kilo kaybına eşdeğer olsa da, araştırmalar ortalama kilo kaybının çok daha yavaş olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, kilo kaybı, kişiden kişiye önemli ölçüde farklılık gösterdiğinden, beklendiği kadar çabuk kilo vermediğiniz takdirde cesaretini kırmamak önemlidir.

Yağ Yakıcı Diyet Listesi Hangi Kriterlere Göre Oluşturulmalı?

Diyetlerde cinsiyet, yaş, boy, kilo ve yağ oranı son derece önemlidir. Hedefiniz yağ yakmaksa yani kas kaybetmeden yağ yakmak için diyet uygulayacaksanız bir uzmanla çalışmak fayda sağlamaktadır. Yağ yakıcı diyet listesi kadın için bile değişken niteliktedir.

yag-yakici-diyet
Yağ Yakıcı Diyet Listesi

Yağ yakıcı diyet listesi muhakkak protein, karbonhidrat, doğal yağ ve doğal besinleri içermelidir. Özellikle bol lifli gıdaların da diyete eklenmesi yağ yakımına destek sağlamaktadır. Dengeli ve yeterli beslenme sayesinde kastan kilo kaybetmeden istenilen şekilde yağ kaybı yaşanacaktır.

21 Günde Yağ Yakıcı Diyet Listesi Oluşturma Nelere Dikkat Edilmeli?

Yağ yakan diyetlerde fiziksel aktiviteyi arttırmak, daha az zaman geçirmek, ilave şekerleri kesmek ve tüm yiyeceklere odaklanmak, kilo kaybını hızlandırmaya ve takipte kalmanıza yardımcı olur. 21 gün gibi kısa sürede beslenme düzeni alışkanlıkları tamamen yeniden oluşturulabilir.

21 günde yağ yakıcı diyet listesi için denge ve sağlıklı tüketim en önemlisidir. Bu süre içerisinde protein ağırlıklı beslenerek yağ yakımı hızlandırılabilir. Ek olarak şeker ve doğal olmayan yağ tüketimini de aza indirmek 21 günde istenilen kiloya ulaşmayı sağlamaktadır.

1 Haftada Yağ Yakıcı Diyet Listesi Sağlıklı Şekilde Nasıl Oluşturulur?

Her diyet araştırması yapan kişi 1 haftada 4 kilo yağ yaktıran diyet, 1 haftada 3 kilo yağ yaktıran diyet, 1 haftada 5 kilo yağ yaktıran diyet başlıklı diyetlerle karşılaşmıştır. Bu diyetler son derece ilgi çekmektedir. Ancak uzmanların görüşlerine bu diyetlerin işleyiş mekanizması farklıdır.

Kısa sürede kilo kaybetmek özellikle de yağdan kaybetmek mümkün ve sağlıklı değildir. Sağlıklı şekilde yağ kaybetmek uzun süreli bir işlemdir. 1 hafta gibi kısa süreli diyetler büyük oranda kalori açığı oluşturarak kilo vermeyi sağlamaktadır. 1 haftalık yağ yakıcı diyet listesi kişiye uygun düzenlenerek uygulandığında uzun vadede sağlıklı sonuçlar yaratmaktadır.

Yağ Yakıcı Diyet Listesi İçinde Yer Alması Gereken Besinler Neler?

Yağ yakma sürecinde yağ yakıcı diyet listesi içinde mutlaka denge oluşturulmalıdır. Kişilerin günlük enerji harcaması ve beden kitle endeksleri baz alınarak bu dengeleme yapılmaktadır. İdeal ve sağlıklı diyet süreci bu şekilde ilerlemelidir.

yag-yakici-diyetYağ yakıcı diyet listesi içerisinde yer verilmesi gereken besin elemanları herkesçe bilinmelidir. Kalori açığı oluşturma durumlarında da besin değişikliği ile bu amaç gerçekleştirilmektedir.

1 – Karbonhidratlar

Vücudun ana enerji kaynağıdır. Meyve, tahıl, süt ürünleri, sebze, şeker, lif ve nişasta karbonhidratları içermektedir. Temel gıdalardan olan karbonhidratlar sağlıklı bir yağ yakıcı diyet listesi için bir hayli önemlidir. Mısır gevreği, tam buğday ekmeği, tahıllı ekmek, pirinç, arpa ve yulaf başlıca karbonhidratlardandır.

2 – Proteinler

Sağlıklı yağ yakımında yüksek protein almak vücut için önemlidir. Proteinler aminoasitlerin birleşimiyle oluşmaktadır. Doğaldır ve besleyicidir. Tok tutma özelliği de bulunmaktadır. Protein kaynakları et, süt, yumurta, kabak çekirdeği ve badem olmaktadır.

3 – Tahıllar

yag-yakici-diyetEkmek, makarna, pirinç, bulgur gibi ürünler tahıl grubunu oluşturmaktadır. Tahıllar buğday, çavdar, arpa, mısır ve pirinç gibi tahıllardan yapılmaktadır. Tahıl insan beslenmesi ve yağ yakıcı diyet listesi içinde büyük yer tutmaktadır.

4 – Doğal Şekerler

Doğal şekerler meyve ve sebzelerde bulunan doğal şekerleri içermektedir. Doğal şekerden kasıt işlenmiş beyaz şekerin dışındakilerdir. Doğal şekerler yağ yakıcı diyet listesi kapsamında kişilerin glikoz seviyelerini dengede tutmaya yaramaktadır. Hurma, pancar, muz, incir gibi besinler doğal şekerden yana zengindir. Yağ yakan içeçekler oluşturmada da doğal şekerlerden yararlanılmalıdır.

5 – Doğal Yağlar

Yağ yakıcı diyet listesi uygulanırken doğal yağ tüketmek de sağlığa yararlıdır. Amaç yağ yakmaksa yağ tüketimi gereksiz gibi gözükmektedir. Fakat durum tam tersidir. Diyetteki kişilerin doğal yağları da belli oranda tüketmesi gerekmektedir. Soya yağı, ayçiçeği yağı, fındık yağı, zeytin yağı başlıca bitkisel yağlardandır. Zeytinyağlı sebze yemeği ve belirli yemek kaşığı bulgur pilavı ile kilo verdiren tabak oluşturmak mümkündür.

Örnek Bir 1 Aylık Yağ Yakıcı Diyet Listesi Nasıl Olabilir?

yag-yakici-diyetHer gün düzenli olarak bol miktarda sebze, bol miktarda protein, yumurta ve meyve yiyebilirsiniz. Asla kendinizin aç kalmasına izin vermeyin. İçerisindeki yüksek karbonhidratlar nedeniyle meyve miktarına biraz dikkat etmelisiniz. Bu yüzden kendinizi günde iki parça ile sınırlandırabilirsiniz. Yağ yakan diyet programınız şunlardan oluşabilir:

Bir Aylık Örnek Yemek Planı

İşte besleyici, bir aylık 1.500 kalorili örnek menü. Yağ yakıcı diyet listesi içinde yer alan yemekler, herhangi bir diyet tercihine uyacak şekilde basitçe uyarlanabilir. Aşağıdaki yemekler her biri yaklaşık 500 kalori değerindedir.

Her Gün Değiştirebileceğiniz Yemek Seçenekleri

 • 2 x Pastırmalı Çırpılmış / haşlanmış yumurta
 • 1 x muz
 • 1 x Az miktarda bal ve / veya yaban mersini içeren az yağlı yoğurt
 • 1 x Bir greyfurt

Atıştırma seçenekleri

 • 1 x bir avuç kavrulmuş kabak çekirdeği
 • 1 x Bir avuç dondurulmuş üzüm
 • 1 x kuş üzümü
 • 1 x Elma
 • 1 x Nar
 • 1 x Dondurulmuş yoğurt ve çilek
 • 1 yemek kaşığı yulaf 2 yemek kaşığı yoğurt ile oluşturulabilecek kür.
 • 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi ve üç dilim yeşil elma

Öğle Yemeği Seçenekleri

 • 1 x bir kase çorba
 • 2 x Derisiz tavuk göğsü
 • Ispanak yaprakları ile yapılmış 15 x Mini Ton balığı

Akşam Yemeği Seçenekleri

 • Bol sebze ve yağsız et veya balık içeren herhangi bir şey.
 • Ayrıca kendi pizzanızı tavuk, parmesan ve domates püresinin yanında hamur yerine karnabahar tabanıyla yapabilirsiniz.

Yoruma kapalı.