Çokokrem Kilo Aldırır mı?

Çokokrem Kaç Kalori?

Çokokrem kilo aldırır mı? Çocukluğumuzun en bilinen sürmelik kakaolu fındık kremasıdır. İçeriğindeki yağ ve şeker oranına baktığımızda çocukluğumuz kadar masum olmadığı bilinen bir gerçektir.

YouTube video

Kahvaltılarımızın çikolatalı ekmeğini ya da işin içine ekmek katmak istemiyorsak tüp şeklindeki çikolatasını yemek çocukken keyif verici olabilir. Küçük yaşlardaki enerjimizin kaynağı olan Çokokrem, büyüyünce kilolarımızın kaynağı olacaktır.

Çokokrem Besin Değerleri

Görünürde kakao ve fındık içeren ürün olarak anılsa da içeriğindeki kakao ve fındık oranı oldukça düşüktür. Öyle ki Çokokremin sadece %7’si toz kakao iken, % 4’ü fındıktan oluşuyor. Bunların yanı sıra şeker ve yağ oranı oldukça yüksek olan bu gıda yenildiğinde kilo alımı kaçınılmazdır.

Çokokrem kilo aldırır mı? Sorusunun cevabını daha somut bir dille vermeye çalışalım. Çokokremin sadece 1 tatlı kaşığı 65 kaloridir. 100 gram Çokokrem ise 535 kaloridir.

 

Çokokrem İçindekiler

Çokokrem içeriğinde; Şeker, bitkisel yağ(kanola, palm), toz kakao, peyniraltı suyu tozu(süt ürünü), fındık, süttozu, emülgatör(soya lesitini), aroma vericiler bulundurmaktadır.

İçeriğindeki süt tozu, sütün ısıl işlemlerden geçirilip kurutularak elde edilen katı kısmıdır. Uzun süreli kullanımlarda zararlarından bahsedilmektedir.

cokokrem-kilo-aldirir-mi
Çokokrem Kilo Aldırır mı?

Peynir altı suyu tozu; peynir yapımı esnasında açığa çıkan suyunun özel yöntemlerle kurutulmasından elde edilir. Protein bakımından zengin bir besindir.

Emilgatör; stabilizatör görevi görür. Yağ ve suyun ayrışmasını önler. Nefes darlığı, mide hastalıkları, cilt problemleri, damar sertliği, obezite problemleri gibi pek çok soruna neden olan bu madde çoğu hazır gıda içerisinde kullanılmaktadır.

cokokrem-kilo-aldirir-mi

Yapay aromalar; doğal aromalara özdeş fakat kimyasal yollarla elde edilmiş aromalardır. Alz-heimer, diyabet, Parkinson hastalıklarının tetikleyicisi olarak gösterilen bu maddeler ayrıca kilo problemine davetiye çıkarmaktadır. Tat alma duyusunun azalmasına, göz problemlerine, böbrek ve karaciğer hasarlarına da neden oldukları bilinmektedir.

Şeker; şekerin zararlarını ve verdiği enerjiyi harcayamadığımızda bedenimizde yağ olarak depolandığını artık herkes tarafından bilinmektedir.

 

Çokokrem ve Diyet

Çokokrem ve benzeri ürünlerin diyet listelerinde yer alması olanaksız görülmektedir. Diyet yapın ya da yapmayın enerji ve mutluluk kaynağı olarak Çokokrem tarzı gıdalardan uzak durmak sağlıklı bir beden için gereklidir.

YouTube video

Çokokremin kilo alımında destekleyici rolü olduğunu biliyoruz. Buna rağmen kilo almak isteyenler, sporcular ve çocuklar için de enerji kaynağı olarak alınması doğru bir davranış değildir. Böyle bir isteğiniz varsa onun yerine tahin pekmez, fındık ezmesi ya da bitter çikolata tercih etmeniz doğru bir hareket olacaktır.

Kahvaltıda sık sık yer verilen çokokremlerin dışında sağlıklı besinler de tüketebilirsiniz. Yüksek Proteinli Kahvaltı Önerileri yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.