Patates Kızartması Kaç Kalori ?

0 432

Lezzetli, Güzel Ama Kalorisi Yüksek Patates Kızartması

Çok eski tarihlerden beri sevilerek yenilen patates sağlığımız açısından oldukça faydalı bir besindir. B6, B12 ve C vitamini ile demir ve potasyum mineralleri bakımından oldukça zengin olan patates doğru tüketildiğinden kilo aldırmaz. Yağ ve tuzu içine hapsetme özelliğine sahip olan patates kızartıldığından kalorisi yükselir. Aşırı miktarda yağ ve tuz yüklemesi yapılan vücut hızla kilo almaya başlar. Bu nedenle diyetisyenler kilo vermek için haşlanmış patates tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Hazır Patates Kızartmaları Neden Zararlı?

Yapılan araştırmalara göre hazır patates kızartmaları aynı yağın defalarca kez kullanılması nedeniyle evde yapılanlara göre 3 kat daha zararlı. Dışarıda fast food yemeyi alışkanlık haline getiren kişilerin daha hızlı kilo aldığı bilinir. Kalorisi yüksek ve sağlıksız besinler arasında patates kızartması da yer alır. Hazır patates kızartmaları yapılırken aynı yağ birçok defa kullanılır. Yağ asitleri yanarak hem yemeğin tadını bozar hem de vücut için zararlı asitler üretir. Yanan yağ asitlerinin kalorisi daha fazladır. Kilo alımının yanı sıra vücutta kansere neden olur.

Patates Kızartması Yememek İçin Nedenler

Aşırı miktarda yağ ve tuz içeren patates kızartması vücutta bölgesel yağlanmaya neden olan en önemli faktördür. Bel ve göbek çevresinde yağlanmalar yaparak kilo almaya başlanır. Kan şekeri ve tansiyonun yükselmesine neden olduğu için daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz. Sindirimi oldukça zor olduğu için metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. Vücuttan toksinlerin atılmasını engeller. Aynı zamanda damar sertliği, kalp sorunları ve diyabete yol açan patates kızartması hamile ve emzirme dönemindeki anneler için de oldukça zararlı. Emzirme döneminde süte karışan zararlı enzimler çocuğunda ileriki yaşlarda obezite olmasına yol açıyor.

Toplumumuzda kahvaltılarda bile tüketilen patates kızartmasının kalori değeri çok yüksektir. Bir tabak patates kızartmasında yaklaşık 35 gr karbonhidrat, 33 gr yağ ve 5 gr protein bulunuyor.

Patates Kızartması Kaç Kalori?

Toplumumuzda kahvaltılarda bile tüketilen patates kızartmasının kalori değeri çok yüksektir. Bir tabak patates kızartmasında yaklaşık 35 gr karbonhidrat, 33 gr yağ ve 5 gr protein bulunuyor.

  • 1 adet orta boy evde kızartılmış patates 300 kalori
  • 1 adet orta boy dışarıda aynı yağ kullanılarak kızartılmış patates ise 400 kaloridir.
  • 100 gr haşlanmış patates 103 kalori
  • 100 gr fırında pişirilmiş patates 109 kaloridir.

Patates Nasıl Tüketilmeli?

Vitamin bakımından faydalı olan patatesi yağda kızartmak yerine haşlayarak veya fırında pişirerek tüketilmesi gerekir. İnce kabuklu ise kabukları ile tüketilirse lif oranı artar. Ancak filizlenmiş patatesler mide asitlerinin yok olmasına neden olduğu için besin zehirlenmesine yol açabilir.

100 gr Patates Kızartmasının Besin Değerleri

Bir adet küçük boy patates kızartması yaklaşık 100 gr’dır. Ancak içerdiği yağ ve tuz miktarı oldukça fazladır. 100 gr patates kızartması 5.48 gr yağ, 324 sodyum, 25, 55 karbonhidrat, 2,75 protein , 3 gr lif içerir. Lif miktarı oldukça az olduğu için bağırsakları tembelleştirerek kabızlığa neden olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.