Patates Kızartması Kaç Kalori ?

Patates Kızartması Kalori Değeri Nedir?

Patates kızartması kaç kalori? Patates kızartması kalori bakımından yüksek bir besin kaynağıdır. Yüksek oranda karbonhidrat ve yağ içermesine rağmen birçok kişi tarafından severek tüketilmektedir. Doğru tüketildiğinde kilo aldırmayan patates, kızartma şeklinde tüketildiğinde kilo alımına katkı sağlamakta. Ayrıca sağlık açısından da yararlı olmamaktadır. Bu nedenle beslenme uzmanları tarafından patates kızartması pek önerilmez.

Hemen hemen her öğünde tüketilen patates kızartması kilo aldırır mı? Patates kızartması kalori oranı nedir? İşte tüm merak edilenler…

Patates Kızartması Kilo Aldırır mı? Patates Kızartması Kaç Kalori?

patates-kizartmasi-kac-kalori
Patates Kızartması Kaç Kalori

Çok eski tarihlerden beri severek yenilen patates, sağlığımız açısından oldukça faydalı bir besindir. B6, B12 ve C vitamini ile demir ve potasyum mineralleri bakımından oldukça zengin olan patates doğru tüketildiğinden kilo aldırmaz.

Yağ ve tuzu içine hapsetme özelliğine sahip olan patates kızartıldığından kalorisi yükselir. Aşırı miktarda yağ ve tuz yüklemesi yapılan vücut hızla kilo almaya başlar. Bu nedenle diyetisyenler kilo vermek için haşlanmış patates tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Peki, patates kızartması kaç kalori?

Diyette Patates Kızartması Yenir mi? Patates Kızartması Kalori Değeri?

Patates kızartması yüksek karbonhidrat, yağ ve tuz içerdiği için kilo yapar. Bu nedenle de beslenme uzmanları tarafından pek önerilmez. Bunun yerine haşlanmış patates kızartması tüketilmesinin daha uygun olduğu belirtilir. “Patates kızartması kaç kalori” diye merak eden kişile için; 100 gram patates kızartması kalori oranı yaklaşık 312’dir. Bu nedenle diyette tüketilmesi uygun değildir.

Diyette Patates Kızartması ne Kadar Yenmeli?

Diyette patates tüketilecek ise genellikle haşlanmış olarak tüketilmesi tavsiye edilir. İlla patates kızartması tüketmek istiyorsanız daha az yağ ve tuz ile pişirilmiş olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Fakat patates kızartması tüketmek istiyorsanız bu durumu beslenme danışmanız ile görüşerek tüketmeniz faydalı olacaktır. Peki patates kızartması kaç kalori?

Patates Kızartması Yememek İçin Nedenler

patates-kizartmasi-kac-kalori

Patates kızartması kaç kalori? Aşırı miktarda yağ ve tuz içeren patates kızartması vücutta bölgesel yağlanmaya neden olan en önemli faktördür. Bel ve göbek çevresinde yağlanmalar yaparak kilo almaya başlanır. Kan şekeri ve tansiyonun yükselmesine neden olduğu için daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz.

Sindirimi oldukça zor olduğu için metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. Vücuttan toksinlerin atılmasını engeller. Aynı zamanda damar sertliği, kalp sorunları ve diyabete yol açan patates kızartması hamile ve emzirme dönemindeki anneler için de oldukça zararlı. Emzirme döneminde süte karışan zararlı enzimler çocuğunda ileriki yaşlarda obezite olmasına yol açıyor.

Toplumumuzda kahvaltılarda bile tüketilen patates kızartması kaç kalori? Bir tabak patates kızartmasında yaklaşık 35 gr karbonhidrat, 33 gr yağ ve 5 gr protein bulunuyor.

Hazır Patates Kızartmaları Neden Zararlı?

Yapılan araştırmalara göre hazır patates kızartmaları aynı yağın defalarca kez kullanılması nedeniyle evde yapılanlara göre 3 kat daha zararlı. Dışarıda fast food yemeyi alışkanlık haline getiren kişilerin daha hızlı kilo aldığı bilinir. Bu nedenle de patates kızartması kaç kalori merak edilmekte.

Patates kızartması kalori bakımından yüksek ve sağlıksız besinler arasında yer alır. Hazır patates kızartmaları yapılırken aynı yağ birçok defa kullanılır. Yağ asitleri yanarak hem yemeğin tadını bozar hem de vücut için zararlı asitler üretir. Yanan yağ asitlerinin kalorisi daha fazladır. Kilo alımının yanı sıra vücutta kansere neden olur.

1 Adet Patates Kaç Kalori?

Patates kızartması kaç kalori? Patatesin kalori değeri pişirilme şekline göre farklılık gösterir. Özellikle kızartma türü olan patatesler daha yüksek kalori değerindedir. Haşlanmış patatesler ise daha düşük kalorilidir. Tüm bu bilgiler ışığında 1 adet 170 gram küçük boy çiğ patates 131 kaloridir.

1 Adet Patates Kızartması Kaç Kalori?

patates-kizartmasi-kac-kalori

Toplumumuzda kahvaltılarda bile tüketilen patates kızartmasının besin değerleri düşük, kalori değeri çok yüksektir. Bir tabak patates kızartmasında yaklaşık 35 gram karbonhidrat bulunur, 33 gr yağ ve 5 gr protein bulunuyor. Peki, patates kızartması kaç kalori?

  • 1 adet orta boy evde kızartılmış patates 300 kalori
  • 1 adet orta boy dışarıda aynı yağ kullanılarak kızartılmış patates ise 400 kaloridir.
  • 100 gr haşlanmış patates 103 kalori
  • 100 gr fırında pişirilmiş patates 109 kaloridir.

Patates Nasıl Tüketilmeli? Patates Kızartması Kaç Kalori?

Vitamin bakımından faydalı olan patatesi yağda kızartmak yerine haşlayarak veya fırında pişirerek tüketilmesi gerekir. İnce kabuklu ise kabukları ile tüketilirse lif oranı artar. Ancak filizlenmiş patatesler mide asitlerinin yok olmasına neden olduğu için besin zehirlenmesine yol açabilir. Böylece pişirilme ve tüketilme şekline göre patates kızartması kalori oranı değişmektedir. Peki, patates kızartması kaç kalori?

Haşlanmış Patates Kaç Kalori Değerine Sahiptir?

patates-kizartmasi-kac-kalori

Patates kızartması kaç kalori? 100 gram haşlanmış patates yaklaşık 93 kaloridir. Oldukça düşük kaloriye sahip olan haşlanmış patates, diyetlerin vazgeçilmezidir. Beslenme şeklinize uygun olarak hazırlayabileceğiniz birçok yemek tarifleri bulunmaktadır. Bu tariflerden herhangi birini deneyerek güzel bir öğün oluşturabilirsiniz.

100 gr Patates Kızartması Ne Kadar Besin Değerine Sahiptir?

Patates kızartması kaç kalori? Patates kızartması besin değerleri nedir? Bir adet küçük boy patates kızartması yaklaşık 100 gr’dır. Ancak içerdiği yağ ve tuz miktarı oldukça fazladır. 100 gr patates kızartması 5.48 gr yağ, 324 sodyum, 25, 55 karbonhidrat, 2,75 protein , 3 gr lif içerir. Lif miktarı oldukça az olduğu için bağırsakları tembelleştirerek kabızlığa neden olur.

Ev Yapımı Patates Kızartması Kalori Değeri Nedir?

Patates kızartması kaç kalori? Patates kızartması ister evde ister dışarıda kızartılmış olsun kalori değeri değişmemektedir. Düşük besin değerine sahip olan patates kızartmasını tüketmemek vücut için daha sağlıklı olacaktır. İşte bu nedenle diyet yaparken patates kızartması tüketmeyerek kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Yoruma kapalı.